Čistění ultrazvukem

Kromě čistění interiérů motorových vozidel,
koberců a čalouněného nábytku nabízíme také čistění menších součástí ultrazvukem.


Co to je ultrazvuk
Ultrazvuk je zvuk (akustické vlnění) s rozsahem, který je nad lidskou slyšitelností.
Lidé mohou slyšet zvuk v rozsahu od 20 Hz do 20 kHz.
Zvuk o rozsahu od 20 kHz do 100 kHz označujeme jako ultrazvuk.Princip čistění ultrazvukem
V praxi se pro čistění nejčastěji využívají frekvence od 24 do 43 kHz,
někdy i 100 kHz.

Čistění ultrazvukem je založeno na principu kavitace, která vzniká v médiu, do kterého je čistěný předmět ponořen. Nejčastěji to je odplyněná voda s přídavkem čistícího prostředku nebo speciální roztok.
Při průchodu kapalinou způsobuje ultrazvuk intenzivní kmitání molekul, zahřívání kapaliny a vznik miniaturních bublinek v místech, kde střídavý akustický tlak má záporné hodnoty. Vlivem podtlaku bublinky postupně expandují a při opačné polaritě se prudce smršťují a zanikají. V jejich okolí dochází k rychlému nárůstu teploty a k tlakovým vlnám o vysoké energii. Odborná literatura uvádí teploty několik tisíc °C a tlaky v řádu stovek MPa. Změny teploty a tlaku způsobují narušení mechanické vazby mezi čistěným předmětem a na něm ulpívajícími nečistotami, které se při procesu čistění odplaví.

Účinnost a procesu závisí mimo jiné i na volbě kmitočtu. Nižší frekvence (20 až 25 kHz) mají vyšší erozivní účinky, působí agresivněji a jsou vhodné na silně znečistěné a velké součásti. Jsou však méně absorbovány čistícím médiem a čistěnými předměty.
Ultrazvuk vyšších frekvencí má oproti tomu schopnost pronikat i do nepatrných otvorů a spár. Nejvyšší frekvence (400 -800kHz i vyšší) jsou však již pro běžnou praxi nepoužitelné a používají se pouze pro speciální čistící aplikace, například při výrobě citlivých elektronických součástek.
Pro většinu běžných aplikací nejvhodnější frekvence kolem 40kHz.

Nespornou výhodou ultrazvukového čistění s touto frekvencí je fakt, že odstranění nečistot je stejné a rovnoměrné bez ohledu na složitost a geometrii čistěného předmětu.


V sekci Galerie najdete naše fotografie z praktické ukázky čistění ultrazvukem.


Co je možné čistit ultrazvukem

Optická skla a brýle

Ultrazvuk odstraní otisky prstů, různé mastné nečistoty a v nich usazený prach, nečistoty v obrubách a v kloubech, ...Šperky a mince

Náramky, řetízky, náušnice, mince a medaile...Trysky

Tysky karburátorů, trysky stříkacích pistolí, rozprašovače, atd.Filtry

Sítka a filtrační vložky z kovových tkanin, sítovin a slinutých materiálů, filtrační sítka kávovarů, ...Ložiska

Valivá ložiska, kluzná ložiska s mazacími drážkami a otvory, speciální ložiska pro in-line brusle, součástky šicích strojů, tiskáren,...Datové nosiče

Disky CD a DVD. Při jejich čistění nehrozí žádné poškození.Hlavy holících strojků

Rotační a vibrační hlavy holících strojků, řezné plažety a nože, holící čepelky, ...Nástroje

Jemné pilníky, kartáče, pinzety a nůžky, hroty rýsovacích per, řezné desky a nože mlecích strojků na maso, kapesní nože,....